AKO FINANCOVAŤ PODNIKANIE

Máte nápad na vzrušujúce nové podnikanie. Vykonali ste svoj výskum a napísali ste podnikateľský plán. Teraz je čas odpovedať na veľkú otázku – ako financovať biznis. Pozrime sa na vaše možnosti a na veci, ktoré budete musieť zvážiť pri hľadaní financovania podnikania.

Podnikové financovanie
Financovanie podnikov je široká koncepcia. Môže sa použiť na opis mnohých finančných prostriedkov potrebných pre rôzne podnikateľské situácie, ako je napríklad založenie novej spoločnosti, rozšírenie súčasného podnikania alebo pokrytie peňažných rozdielov. Zatiaľ sa zameriame na financovanie podnikov, pretože sa týka financovania úplne nového obchodu.

Čo je potrebné zvážiť pri financovaní podniku
Skôr ako sa ponoríte do možností financovania, venujte nejaký čas tomu, aby ste pochopili, čo ste financovali. To je nevyhnutné. Je zrejmé, že musíte vedieť, koľko finančných prostriedkov je potrebných na to, aby ste svoj biznis dostali na zem. Dostaneme sa do toho trochu neskôr. Musíte však mať aj predstavu o tom, ako budú tieto prostriedky pridelené.

Či už si požičiavate peniaze od banky, pracujete so skupinou investorov alebo získavate pôžičku od svojich rodičov, budete musieť byť schopní vysvetliť, čo budú peniaze použité v konkrétnych podmienkach. Tu sú niektoré aspekty vášho podnikania, ktoré by mohli vyžadovať kapitál pri spustení.

Prenájom alebo nákup priestorov
Ak bude vaša firma so sídlom vo vašej garáži alebo náhradnej spálni, skvelé. Pravdepodobne sa nebudete musieť starať o peniaze na pracovný priestor. Ale pozrite sa do blízkej budúcnosti – ak váš podnik rastie tak, ako chcete, môžete ho udržať vo svojej garáži?

Pre tých, ktorí potrebujú priestor, napríklad kanceláriu, sklad alebo dielňu, si pozrite svoje možnosti zapožičania alebo nákupu a majte na pamäti tieto údaje pre vaše celkové potreby financovania.

Zamestnanci
Ak neprevádzkujete jednu mužskú show, budete potrebovať zamestnancov. A ak nemáte vytvorenú sieť ľudí, ktorí by pracovali pre vás, budete musieť posielať pracovné miesta, pracovať s náborovými pracovníkmi a vykonávať kontroly na pozadí – to všetko stojí peniaze. Mnohí ľudia si neuvedomujú, existujú náklady spojené s prijímaním zamestnancov, nielen platením miezd. Ak ste na trhu pre vedúcich pracovníkov, vrcholových manažérov alebo špičkových technologických guru, vaše náklady budú ešte vyššie.

inventár
V závislosti od vášho obchodného modelu môže byť potrebné začať inventár. Keďže nemôžete zarobiť peniaze bez toho, aby ste mali zásoby, tieto náklady budú súčasťou vášho podnikového financovania.

zariadenie
Či už je to jednoduchý notebook alebo viacmiliónový stroj, náklady na vaše zariadenie budú pravdepodobne pochádzať z prostriedkov na spustenie. Udržujte zoznam všetkých zariadení, ktoré budete potrebovať, nielen veľké veci.

Riadenie cesty zákazníka
Nie je to tak dávno, zákaznícky servis bol len niečo, čo sa stalo, keď spotrebiteľ volal vašu spoločnosť. V súčasnosti je skúsenosť zákazníkov obrovskou súčasťou úspechu (alebo zlyhania) akéhokoľvek podniku. Keď zisťujete svoje náklady na spustenie, nezabudnite zahrnúť náklady pre konzultantov alebo nástroje tretích strán, ako napríklad prieskumy, na správu cesty zákazníka.

Pracovný kapitál a Day-to-Day
Pamätajte si tých zamestnancov, ktorých ste najali? Budú očakávať výplatnú pásku, či už váš podnik dosahuje zisk alebo nie. Zvážte, koľko financovania budete potrebovať na udržanie miezd a výhod vašich zamestnancov.

Nezabudnite na každodenné náklady na podnikanie. Incidenty prichádzajú po celú dobu a je dôležité, aby ste mali operačný fond, aby ste sa na vás mohli vzťahovať.

Koľko finančných prostriedkov potrebujete?
Teraz, keď máte pekný zoznam špecifických nákladov spojených so začatím vášho podnikania, je čas zistiť, koľko peňazí naozaj budete potrebovať.

Žiaľ, neexistuje žiadne magické číslo ani špeciálny vzorec, ktorý vám pomôže rozhodnúť, koľko finančných prostriedkov potrebuje vaša firma. Existujú však určité pokyny, ktoré môžete dodržiavať. Začnite odhadom čiastok, o ktorých si myslíte, že potrebujete pre každú z vašich výdavkov. Potom tieto odhady porovnajte s nasledujúcimi kritériami.

Čo je ROI?
Obrázok približná návratnosť investícií pre odhadovanú sumu financovania. Ak je výsledok neakceptovateľnou návratnosťou investícií, v niektorých oblastiach budete možno musieť svoje sumy prehodnotiť. A pamätajte, že niektoré výdavky budú len to – výdavky. Veci, ako je denný prevádzkový rozpočet, nebudú mať merateľnú návratnosť investícií.

Ako rýchlo môžete splatiť dlh?
Dlh je pomerne bežnou súčasťou začatia podnikania. Ale nikto nechce byť v dlhu navždy. Premýšľajte o tom, ako dlho vám bude trvať, kým zaplatíte sumu, o ktorej uvažujete o financovaní. Ak je tento termín dlhší, ako vám vyhovuje, v niektorých oblastiach budete možno musieť obmedziť financovanie.

Budete invertovať viac dlhu neskôr?
Vaša prvá odpoveď je pravdepodobne: „Samozrejme, že nie!“ Ale nenechajte sa tak unáhlení. Zvýšenie zadlženosti nie je vždy zlá vec – ako keď vaša firma exploduje a potrebujete viac zásob. Inokedy by ste mohli spadnúť trochu krátko a potrebujete nejakú pomoc pri preklenutí medzery.