Ako šetriť energie

Light bulb, in a hand

Každým rokom sa všetci pozrieme na vyúčtovanie za spotrebu elektrickej energie a je dobré si priznať, že to v mnohých prípadoch nie je pohľad príjemný. Práve tú sumu, ktorá nebýva moc sympatická a ktorú musíme zaplatiť, by bolo vhodné znížiť na čo najmenšiu možnú úroveň.

V každej domácnosti sa samozrejme používa veľké množstvo prístrojov, ktoré sú napájané elektrinou či už v plnej prevádzke alebo v stave pokoja. A aj keď by si každý mal dať pozor pri nákupe nejakého toho nového spotrebiča, či spĺňa normu pre úsporu elektrickej energie, rovnako sa nedá ubrániť tomu, že pri stále rastúcich cenách za všetkej energie rastú aj sumy, ktoré neteší nikoho.
Ako ušetriť – kúrenie a ohrev vody

Najväčší spotrebitelia elektrickej energie sú tí, ktorí pomocou jej kúria a ohrievajú vodu. Najprv by nebolo od veci sa pozrieť na možnosti zmeny dodávateľa, pokiaľ by sa táto cesta značila zásadnejšie úsporu. K tomu sa dostaneme neskôr, ale krok je to veľmi rýchly. Pokiaľ je v bytoch tepelná pohoda s vlhkosťou okolo 50%, tak nie je potrebné toľko zamestnávať vykurovaciu sústavu. V súvislosti s vlhkosťou vzduchu je potrebné sa zmieniť o zvlhčovačmi vzduchu alebo o dostatočnom množstve izbových kvetín. Čistenie bojlera cca 1-krát za tri roky zvyšuje jeho účinnosť. Súčasne je zbytočné ohrievať vodu na maximum, postačuje teplota okolo 60 stupňov. Bojler by mal byť umiestnený čo najbližšie pri vodovodné batérie a rúrka na teplú vodu čo najlepšie izolovaná po celej svojej dĺžke. Vodovodné batérie by mali byť pákové, šetrí vodu. Teplá voda by nemala tiecť zbytočne, napr. Pri čistení zubů.Pokud domácnosť zvažuje obstaranie si tepelného čerpadla, tak nie je od veci sa zamyslieť nad modelom, ktorý vie okrem vykurovania aj ohrievať vodu.Radiátory, priamotopy či akumulačné kachle by nemali byť zastavené nábytkom ani prikryté závesy. Na zváženie je inštalácia odrazové fólie za vykurovacie telesá. Na začiatku vykurovacej sezóny je potrebné radiátory skontrolovať a odvzdušniť.
Vykurovacie telesá by tiež mala byť umiestnená pod oknami, pretože teplý vzduch sa mieša so studeným a tým sa podporuje jeho samovoľná cirkulácie. Zimné vetranie by malo byť rýchle a intenzívne, pri dlhodobom vetraní zbytočne prechladnú múru. V dnešnej dobe už nie je problém vykurovaciu sústavu nastaviť na požadovanú teplotu, preto je potrebné si uvedomiť, že sa oplatí miestnosti nepretápať, pretože každý stupeň navyše znamená asi 6% zvýšenie odberu energie. A pri odchode z domu je dobré regulovať teplotu na 18 stupňov a je -Li to možné, jej navýšenie naprogramovať na dobu príchodu. Ak niekto využíva klimatizáciu, ktorá býva u moderných vykurovacích systémov k dispozícii, tak by sa pri jej chode nemala otvárať okná. Tepelné straty oknami je možné obmedziť zatiahnutím závesov a žalúzií cez noc. Pokiaľ si chce niekto zaobstarať krb, tak nie je od veci si zakúpiť ten s teplovodné vložkou, pretože teplo potom zbytočné neuniká komínom, ale je rozvádzané cez akumulačné nádobu do vykurovacej sústavy. A nedá sa nespomenúť aj o dôkladnom zateplenie objektu, pretože pri dnešných možnostiach možno týmto spôsobom ušetriť značné finančné náklady. Samozrejmosťou je zateplenie stien, stropov, strechy i podláh a eliminácia tepelných mostov.
Audio, video, pranie a kuchyne

Všetky audio a video zapnuté do pohotovostného režimu stále odoberá elektrinu a nejde o zanedbateľné množstvo. Určite sa tu oplatí investícia do vypínacích zásuviek. Pri zapnutom počítači, ak je to možné, sa oplatí čo najviac využívať režimu “spánku”. Klasické počítačové sústavy sú solídne požieračmi elektrickej energie, predovšetkým, ak sa pomocou nich prehrávajú DVD filmy alebo sa na nich hrajú hry. Filmy je úspornejší prenechať DVD prehrávači. Prípadné využívanie notebookov je tiež zrejmá, pretože ich spotreba je podstatne nižšia, než akú majú stolné počítače. Dnešné pranie v práčke je o mnoho lacnejšie, než tomu bolo pred tridsiatimi rokmi. Napriek tomu je dobré používať prášok s účinnosťou už pri 60 stupňoch. A práčke tak dvakrát do roka vyčistiť filter. Sporáky v kuchyniach sú schopné usporiť cca 30% elektrickej energie oproti svojim dávnym predchodcom.

Ovšem indukčný ohrev alebo sklokeramické HiLight dosky dokážu ušetriť až 60% energie. Ohrev pomocou mikrovlnnej rúry je tiež hospodárnejší, u varenie v hrnci je dobré vždy využiť pokrievok. Rúru pri pečení čo najmenej otvárať. A samozrejme, nemožno platničky predhrievať vopred. Chladnička by nemala stáť niekde vo výklenku pri zdroji tepla. Každé zníženie prevádzkovej teploty chladničky sa prejaví zvýšením jej spotreby, čo stupeň, to asi 8%. Nemali by byť odkladané do mraziacej časti tekutej potraviny, tie sa totiž odparujú a navyšujú námrazu. A namrazená chladničky je veľkým spotrebiteľom energie, preto sa musí pravidelne odmrazovat.Také tesnenie okolo dvierok musí tesniť, občasné umytie teplou mydlovou vodou mu prospeje. A dvakrát ročne je potrebné očistiť chladič chladničky od prachu. Moderné umývačky riadu vie tiež šetriť elektrinu, oproti tým starším až o 40%. Kvalitné umývacie prostriedky a správne rovnanie riadu sa oplatí, pretože sa nemusí riadu přemývat.