Ako si vybrať počítač

Chystáte sa kúpiť osobný počítač?
Neviete, aký si máte vybrať?
Nerozumiete predajcom a tápate v záplave skratiek a tajomných hodnôt?
Čo je to Pentium, Athlon, CPU alebo Cache? Na čo slúži grafická karta?
Ako dôležitá je veľkosť pamäte RAM a čo to vôbec znamená?

Výber počítača pre každého

Aby ste vybrali dobre, nemusíte byť počítačovým odborníkom. Nekupujete predsa žiadne Megaherce ani gigabajtov, ale vlastnosti, ktorým rozumiete: spoľahlivosť, rýchlosť, kapacitu, dobrú cenu, nízku hlučnosť a kvalitný servis. A hlavne máte základnú predstavu o tom, kto bude na počítači pracovať, s akými programami a na aký účel ho bude používať.

Stolový počítač alebo notebook

Na túto otázku je našťastie jednoduchá odpoveď. Stolný počítač bude približne o tretinu rýchlejšie, monitor bude mať o polovicu väčšie a klávesnicu pohodlnejšie ako notebook za rovnakú cenu. Je to dané hlavne tým, že procesory a disky notebookov kvôli chladenia a malým rozmerom nemôžu mať príliš veľký výkon. A tiež tým, že zväčšovanie displejov a klávesníc by sťažilo prenášanie notebookov.

Nepotrebujete Ak teda s počítačom cestovať, je pre Vás výhodnejšie stolný počítač. V opačnom prípade vyberte vhodný notebook.

aký procesor potrebujete

Touto otázkou sa príliš netrápte. Rýchlosť procesorov je dnes na hranici fyzikálnych možností a pri jej ďalšom zvyšovaní by sa procesory prehrievali a nešli by uchladit. Preto ide dnes vývoj procesorov skôr “do šírky”. Jeden procesor máva viac jadier, takže je to vlastne viac procesorov v jednom puzdre. Každé puzdro obsahuje trochu Rychtě (ale drahé) vyrovnávacej pamäte nazývanej “Cache”. Zväčšenie tejto pamäte zvyšuje výkon procesora, bez toho aby viac hrial.

Celkový výkon počítača však závisí na jeho najpomalší komponente, a tou nie je procesor, ale pevný disk. Zvyšovaním rýchlosti procesora nad určitý limit preto počítač nezrychlíme, len bude viac kúriť. A vetrák procesora sa bude musieť točiť rýchlejšie, bude viac hučať a skôr sa opotrebuje.

Aký disk potrebujete

Pevný disk je veľká, ale pomalá pamäť, ktorá sa nevymaže po vypnutí počítača. Základným parametrom pevného disku je jeho kapacita udávaná dnes v gigabajtoch (GB). Tá označuje, koľko informácií je disk schopný pojať. Napríklad na disk s kapacitou 160 GB sa zmestí obsah približne 30 DVD-diskov alebo 200 CD-diskov alebo 150 tisíc obrázkov z mobilného telefónu alebo 45 miliónov stránok textu. Ak nebudete na pevnom disku skladovať filmy, potom sa ťažko dopracujete k jeho zaplneniu skôr ako za niekoľko rokov. Väčšia kapacita však nevadí a časom sa využije, navyše až do určitej hranice rastie kapacita diskov rýchlejšie ako cena. Nad túto hranicu (v súčasnosti okolo 1000 GB = 1 TB) už disky kupujú len ozajstní fajnšmekri.

rýchlosť disku

Ďalším dôležitým parametrom je rýchlosť disku, ktorá zásadne ovplyvňuje rýchlosť celého počítača. Ako správne tušíte, zvyšuje sa s rýchlosťou otáčania (od 5.400 do 10.000 ot / min) a s veľkosťou vyrovnávacej pamäte “Cache” (ktorú majú nielen procesory, ale aj disky a iné zariadenia). Rýchlosť disku ovplyvňuje aj rozhranie, ktorým je disk pripojený k základnej doske. Skoršie rozhranie ATA s rýchlosťou 100MB / s je dnes už väčšinou nahradené rýchlejším rozhraním SATA s rýchlosťou 300MB / s